27.02.2015 00:53:48
 
YÖNETİM
ANA SAYFA  >  YÖNETİM  >  MİLLETVEKİLLERİ  > Bursa Milletvekilleri
Bursa Milletvekili
Bülent ARINÇ
SOSYAL AĞDA EKLE / TAKİP ET
Kapat
1948’de Bursa'1948’de Bursa'da doğdu. Manisa Lisesi ve Ankara Hukuk Fakültesi mezunu. Uzun süre serbest avukatlık yaptı. Üniversite yıllarından itibaren siyasetle uğraştı, Milli Selamet Partisi’nde Gençlik Kolları Başkanlığı yapan Bülent Arınç, İl Başkanlığı görevinde de bulundu. 24 Aralık 1995'te milletvekili genel seçimlerinde Refah Partisi'nden (RP) Manisa Milletvekili seçilen Arınç, RP MKYK üyeliğinde bulundu. Bülent Arınç, bu dönemde TBMM Adalet Komisyonu ile Türkiye-AB Karma Komisyonu'nda çalıştı. Arınç, RP'nin (Refah Partisi) 15 Şubat 1998'de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra, 27 Şubat 1998'de bir grup arkadaşıyla beraber 17 Aralık 1997'de kurulan Fazilet Partisi'ne (FP) geçti. Arınç, 18 Nisan 1999 milletvekili genel seçimlerinde FP'den Manisa Milletvekili seçildi. İki yasama döneminde FP Grup Başkanvekili görevinde bulunan Arınç, ayrıca TBMM Dışişleri Komisyonu üyeliği yaptı. RP'nin ardından, FP de 22 Haziran 2001'de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılınca, 14 Ağustos 2001 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı ve partinin TBMM Grup Başkanlığı görevini üstlendi. Bülent Arınç, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde üçüncü kez Manisa Milletvekili olarak Parlamentoya girdi. 19 Kasım 2002'de Anayasa'da öngörülen çoğunluğu sağlayıp, 369 oyla TBMM'nin 22. Başkanı oldu. Arınç, 1 Mayıs 2009’da açıklanan yeni hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak yer aldı. Orta derecede İngilizce bilen Bülent Arınç, evli ve iki çocuk babası.
Bursa Milletvekili
Mustafa ÖZTÜRK
SOSYAL AĞDA EKLE / TAKİP ET
Kapat
1965 yılında Bulgaristan’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa’ da tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğini bitirdi. 1989 yılında Bursa PTT Başmüdürlüğünde göreve başladı. 2003 yılında Bursa İl Telekom Müdürü olarak atandı, 6,5 yıl Bursa İl Müdürü olarak görev yaptı. En son Kocaeli İl Telekom Müdürü olarak görev yapmaktadır. MEMUR-SEN İl Kurucusu ve Genel Merkez Denetim Kurulu’nda görev aldı. Ayrıca Bursa’da çeşitli sivil toplum örgütlerinde görev aldı. Bunlardan bazıları: BALGÖÇ, BİHMED, BİKAÇED, MMG, Birlik Vakfı, EMO vb. Yurt içinde ve yurtdışında mesleki, yöneticilik, iletişim gibi birçok konuda eğitim ve seminerlere katıldı. Evli ve 2 çocuk babasıdır.
Bursa Milletvekili
Hüseyin ŞAHİN
SOSYAL AĞDA EKLE / TAKİP ET
Kapat
1968 İnegöl’de doğdu. İlkokul, ortaokul, lise öğrenimini İnegöl’de yaptı. İktisat bölümü mezunu. Aktif, disiplinli ve takım ruhunun önemini prensip edinen ve bunu iş hayatına da yansıtan başarılı bir işadamı. Birçok sivil toplum örgütünde kurucu üyelik ve yöneticilik yaptı. AK Parti’de kuruluşundan itibaren yer aldı. Bir dönem İl Daimi Encümenliği yaptı. Siyasi platform dışına Bursaspor ve İnegölspor’da yöneticilik yaptı. Evli ve 2 çocuk babası.
Bursa Milletvekili
Canan Candemir ÇELİK
SOSYAL AĞDA EKLE / TAKİP ET
Kapat
1974 Oğuzeli. İlk, orta lise tahsilini Gaziantep' te tamamladı. 1994 - 98 Marmara Üniversitesi Hukuk fakültesi mezunu. Avukatlık stajını İstanbul adliyesinde tamamladı. Kamu hukuku alanında yüksek lisansımı yapmakta.Halen serbest avukatlık yapmaktadır. Evli.
Bursa Milletvekili
İsmet SU
SOSYAL AĞDA EKLE / TAKİP ET
Kapat
1959’ da Artvin’de doğdu. Eğitimini Murgul Ortaokulu, Giresun İmam Hatip Lisesi ve İstanbul Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. 1987’den bu yana Bursa’da serbest avukatlık yapmakta. Refah Partisi’nde başladığı aktif siyasi hayatına, Fazilet Partisi Bursa Kurucu İl Yöneticisi ve Disiplin Kurulu Başkanı olarak devam etti. AK Parti Bursa il yönetiminde, kuruluşundan bugüne kadar aralıksız olarak, İl Hakem Heyeti Başkanı, Yönetim Kurulu Üyesi, Seçim İşleri Başkanı ve İl Başkanvekilliği görevlerinde bulundu. İsmet Su evli ve üç çocuk babasıdır.
Bursa Milletvekili
Mustafa Kemal ŞERBETÇİOĞLU
SOSYAL AĞDA EKLE / TAKİP ET
Kapat
29 Ekim 1969’da Yozgat’ta doğdu. İlkokulu Batman, orta ve lise öğrenimini Bursa Anadolu Lisesinde, yüksek öğrenimini ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. 1996 tarihinden beri Bursa da avukatlık yapıyor. Hukukçu bir aileden geliyor. Bursa’da çeşitli dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşlarında görev aldı. 2023 Vizyonu’nun gerçekleştirilmesinin temeli olan, demokratik dönüşüm sürecinin tamamlanması, millet iradesinin tüm kurumlarda tecelli etmesi, ilk sivil Anayasanın yapılması ve bu bağlamda yapılacak yasal değişikliklere katkıda bulunmak amacıyla aday oldu. Evli ve bir çocuk babası olan Şerbetçioğlu, ileri düzeyde İngilizce ve Almanca biliyor.
Bursa Milletvekili
Hakan ÇAVUŞOĞLU
SOSYAL AĞDA EKLE / TAKİP ET
Kapat
1972’de Yunanistan’da doğdu. İlkokulu Gümülcine’de, ortaokulu da Biga İmam Hatip Lisesi’nde okudu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.
Bursa Milletvekili
İsmail AYDIN
SOSYAL AĞDA EKLE / TAKİP ET
Kapat
1971 yılında İznik’te doğdu. İlk ve orta tahsilimi Orhangazi’de tamamladı. Lise öğrenimini Gemlik’te tamamladı. Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 1996 yılında tamamladı.
Bursa Milletvekili
Tülin Erkal KARA
SOSYAL AĞDA EKLE / TAKİP ET
Kapat
1969’da Belçika’nın Charleroi kentinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Belçika’da, lisansını ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi’nde tamamladı. 2002 yılından itibaren AK Parti’nin çeşitli kademelerinde görev yaptı. 2007-2011 yılları arasında AK Parti Bursa Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürüttü. İngilizce ve Fransızca biliyor. Evli ve bir çocuk annesi.
Bursa Milletvekili
Bedrettin YILDIRIM
SOSYAL AĞDA EKLE / TAKİP ET
Kapat
Erzurum’un İspir ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum'da, yüksek öğrenimini ise Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tamamladı. 1978-1985 yılları arasında çeşitli illerde öğretmenlik, 1985-1992 yılları arasında Kütahya Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü, 1992-1996 yılları arasında Sakarya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Öğretim Görevlisi, 1996-1998 yılları arasında Başbakanlık Devlet Personel Başkan Yardımcılığı, 1998-2000 yılları arasında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı APK Uzmanlığı, 2001-2002 yıllarında Kanal 7 Televizyonu Ankara Temsilciliğinde Koordinatörlük ve İdari İşler Müdürlüğü görevlerini yürüttü. 2003 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na Müsteşar Yardımcısı olarak atandı. 2003-2011 yılları arasında Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü olarak görev aldı. Evli ve iki çocuk babası olan Yıldırım, Milli Türk Talebe Birliği Bursa Teşkilatında yöneticilik yapmış, Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Eğitim-Bir-Sen Kütahya ve Sakarya temsilciliklerinin kuruluşunda görev almış ve başkanlığını da üstlenmiştir. Ayrıca, 1999 Yerel Yönetim Seçimlerinde Fazilet Partisi’nden Bursa Yıldırım Belediye Başkan Adayı olarak seçimlere girmiştir.
Bursa Milletvekili
Önder MATLI
SOSYAL AĞDA EKLE / TAKİP ET
Kapat
Rumeli göçmeni bir ailenin çocuğu olarak 1972 yılında Karacabey’de doğdu. Eğitimini tamamladıktan sonra aile şirketi olan Matlı Yem de çalışma hayatına başladı.